Gem dit kundekort ved at åbne denne side på din telefon.
Læs mere om kundekort her
Gem dit kundekort ved at åbne denne side på din telefon.
Læs mere om kundekort her

For knap to år siden kom BUILD med nye retningslinjer for efterisolering af lofter baseret på flere års omfattende undersøgelser. Konklusionen lød blandt andet, at et sundt loft kan efterisoleres uden etablering af dampspærre. Men er anvisningerne nået helt ud i branchen, så de bliver efterlevet i praksis?
De reviderede anbefalinger på baggrund af de mange undersøgelser kom for næsten to år siden og er essentiel viden for rådgivere og isolatører. Men de opdaterede konklusioner er endnu ikke blevet praksis i branchen, i hvert fald hvis man spørger Søren Hartmann-Nue, der er Technical Consultant hos den danske stenuldsproducent Rockwool.
- De seneste anbefalinger omkring efterisolering af tagrum er helt tilbage fra 2013. Vi er derfor rigtig glade for, at BUILD har foretaget nye omfattende undersøgelser, da de har stor betydning for, hvordan branchen og husejerne fremadrettet kan og skal tilgå efterisolering, siger Søren.
Når et loft skal efterisoleres, er det vigtigt først at finde ud af, om der er tale om et sundt loft. Det er nemlig den helt afgørende faktor for, om der skal indsættes dampspærre, da undersøgelserne har vist at tykkelsen på isoleringen og efterisoleringen ikke har nogen betydning for dette. Således kræver en isoleringstykkelse på over 150 mm ikke længere nødvendigvis dampspærre.
- Et sundt loft er først og fremmest lufttæt. Det vurderes ud fra, at loftskonstruktionen ikke må have revner, sprækker eller andre utætheder eksempelvis ved loftslemmer og installationer såsom lampeudtag eller spots. Derudover skal loftet være rigtig godt ventileret, og tegn på opfugtning eller svampevækst må ikke være synlig, siger Civilingeniør, ph.d. Thor Hansen fra Teknologisk Institut og fortsætter:
- Hvis man kan konkludere, at loftet kategoriseres som et sundt loft, så kan man ud fra BUILDs nye anbefalinger roligt se bort fra dampspærre og påbegynde efterisoleringen ved at udblæse sit stenuldsgranulat eller andet isoleringsmateriale.

Hvis det viser sig at loftet ikke er sundt, og der derfor skal indsættes dampspærre, så er det tilfældet uanset, hvilken slags isoleringsmateriale der anvendes. Luftfugtigheden bliver hverken forringet eller forbedret af, om der er anvendt stenuld, glasuld, papiruld eller træuld. Det betyder heller ikke noget, om der isoleres med batts eller granulat.
- De nye anbefalinger fjerner altså al tvivl om, at specifikke isoleringsmaterialer kan sikre, at man ikke behøver dampspærre. Det handler udelukkende om, hvorvidt loftet kan kategoriseres som sundt eller ej, afslutter Søren Hartmann-Nue, Technical Consultant hos Rockwool.
Se ROCKWOOLs webinar om efterisloering fra november 2021 og bliv klogere på de nye anbefalinger. I webinaret deltager blandt andre
Se Rockwools faktaark for professionelle om anbefalinger til efterisolering af lofter, og spørg i STARK, hvis du vil vide mere om stenuldsgranulat eller andre isoleringsmaterialer - vi står klar til at hjælpe dig og har alt, hvad du skal bruge til dine projekter - og selvfølgelig også dampspærre, hvor det nødvendigt.
Februar 2022